AI-modeller
Tillbaka
Nex-AGI
Nex-AGI Modell Öppna vikter

Nex-N2.5

Öppen modellfamilj från kinesiska Nex-AGI i tre storlekar, byggd för långa uppgifter där AI:n kodar, surfar och använder datorn och kontrollerar sitt arbete genom att titta på skärmen.

  • Språkmodell
  • Kod
  • Agenter
  • Bildförståelse
  • Multimodal
Nex-AGI:s jämförelse av Nex-N2.5 mot andra modeller på text- och bildtester 1 / 2

Nex-AGI:s jämförelse av Nex-N2.5 mot andra modeller på text- och bildtester [2]

Om Nex-N2.5[1][2][3][4]

Nex-N2.5 är Nex-AGI:s nya familj av agentmodeller, släppt i september 2026 i tre storlekar. Nex-N2.5-mini (35 miljarder parametrar, 3 miljarder aktiva) bygger på Qwen3.5-35B-A3B och Nex-N2.5-Pro (397 miljarder, 17 miljarder aktiva) på Qwen3.5-397B-A17B. Båda kan se bilder och fortsätter på den multimodala grunden från Nex-N2. Den största, Nex-N2.5-Max, har 1,6 biljoner parametrar (49 miljarder aktiva), bygger på DeepSeek-V4-Pro-Base och hanterar bara text. Det är företagets första fullständiga efterträning av en modell i biljonklassen.

Modellerna är gjorda för att arbeta länge på egen hand i riktiga miljöer: de styr datorer och webbläsare, kör och testar program och rättar sig själva utifrån vad de ser på skärmen. mini är tänkt för snabba och billiga verktygsanrop, Pro för svårt resonemang, flera samarbetande agenter och programmering, och Max för vetenskaplig modellering, ingenjörsdesign och komplex webbutveckling.

Alla tre finns med öppna vikter under Apache 2.0 på Hugging Face och ModelScope, och mini och Pro kan även användas via OpenRouter. Nex-AGI har också byggt en egen inferensmotor, NexRT, för att köra Pro snabbt på åtta H100- eller H200-kort.

Det viktigaste[1][2]

  • Tre storlekar: mini (35B), Pro (397B) och den textbaserade Max (1,6T), alla med öppna vikter under Apache 2.0.
  • Enligt Nex-AGI når Max 86,1 % och Pro 82,7 % på Terminal-Bench 2.1.
  • Enligt Nex-AGI når Pro 82,2 % på datoranvändningstestet OSWorld-Verified.
  • mini och Pro använder bilder från skärmen för att styra program och kontrollera sitt eget arbete.

Källor

  1. [1]
    Nex-AGI ↗
    Nex-AGI Officiell sida nex-agi.com
    Publicerad okänt datum Läst 25 okt 2026
  2. [4]
    Deepseek v4.1 Flash, AlphaGenome Atlas, AuK, YuE2, Navier Stokes, Lingbot World 2: AI NEWS ↗
    AI Search Nyhetsbrev aisearch.substack.com
    Publicerad 13 sep 2026 Läst 25 okt 2026
  3. [2]
    nex-agi/Nex-N2.5-Pro ↗
    Nex-AGI (Hugging Face) Modellkort huggingface.co
    Publicerad 8 sep 2026 Läst 25 okt 2026
  4. [3]
    nex-agi/Nex-N2.5-Max ↗
    Nex-AGI (Hugging Face) Modellkort huggingface.co
    Publicerad 7 sep 2026 Läst 25 okt 2026

Historik

  1. 25 okt 2026
    Tillagd i listan efter AI Search (nyhetsbrev 2026-09-13). [4]

Vår bedömning

Inte bedömd än. Alla kan ändra.

Kommentarer

Inga kommentarer än. Skriv gärna vilket projekt den kan passa i.

⌘/Ctrl + Enter